Selected jury participations

2016
Jury for the artists´ research grant 2016 of the Governing Mayor of Berlin – Office for Cultural Affairs, Berlin (with Kerstin Honeit, Andreas Koch, Marie-José Ourtilane and Nina Rhode

2015
Jury for the 5th Competition for Young Artists, Anna Nova Gallery, St. Petersburg (with Sergey Bratkov, Yevgenia Kikodze, Dmitry Ozerkov, Olesja Turkina)
Jury for the Project Space Festival Berlin 2015, insitu Berlin (with Ulf Aminde, Marie Fraftieaux, Marie-José Ourtilane, Matthias Reichelt)

2014
Jury for the Paula-Modersohn-Becker-Art-Price, Große Kunstschau Worpswede (with Rik Reinking and Michael Stoeber)

2013
Jury for the visual artists´ catalogue and project grant of the Governing Mayor of Berlin – Office for Cultural Affairs, Berlin (with Uwe Jonas)

2012
Jury for 5 Artes Mundi, the Wales International Exhibition and Prize 2012, Cardiff / Wales (with Ute Meta Bauer, Adam Budak, Karen MacKinnon, Glyn Vivian, Tim Marlow, Sabine Schaschl)

Jury for the Paula-Modersohn-Becker-Art-Price, Osterholz Administrative District (with Rik Reinking and Michael Stoeber)

Jury for the exchange project Berlin / New York, Korean Cultural Institute, Berlin (with Claudia Henne, Britta Schmitz)

2011
Jury for the visual artists´ working grant of the Governing Mayor of Berlin – Office for Cultural Affairs, Berlin

Member of the board of experts for the 6th national competition in visual arts "Innovacija", National Centre for Contemporary Art, Moscow

2010
Jury for the Videonale 13 at Kunstmuseum Bonn (with Georg Elben, Charlotte Ginsborg, Marc Glöde, Dieter Kiessling, Tasja Langenbach, Karol Piekarski, Wang Jun-Jieh)

Jury for the exhibition project Positionen 1960-2010. 50 Jahre GEDOK Berlin, Haus am Kleistpark Berlin, Kunstraum Bethanien, Inselgalerie, Verborgenes Museum

2009
Jury for the award "Emerging Talents. Nuove Arte Italiana", Centro di Cultura Contemporanea Strozzina, Fondazione Palazzo Strozzi, Florence

2008/2009
Jury for the Margot & Paul Baumgarten Grant, University of Arts, Berlin (Degree programme: Architecture)

2008
Nominations for the Award of the New National Gallery, New National Gallery, Berlin

Jury for vdance #3, International VideoDance Festival, Tel-Aviv Cinematheque, Tel Aviv, Israel

Jury for film / video in the framework of the female artists´ program, The Governing Mayor, Senate Chancellery - Cultural Affairs, Berlin

Jury for the project "Mediafacades. Myths and Potentials of Architectural Urban Screens", Public Art Lab, Berlin

Jury for the 2nd national competition in visual arts "Innovacija", National Centre for Contemporary Art, Moscow

2007
Jury for the international video festival "Videomedeja", Museum of Vojvodina, Novi Sad / Serbia

Nominations for the Karl-Schmidt-Rottluff-Stipend, Studienstiftung des deutschen Volkes, Berlin and Bonn

Selection committee for visual art students participation in the exhibition "Exzellent 2007", sponsored by VW Financial Services, Art Academy, Braunschweig

Jury for the 2nd national competition in visual arts "Innovacija", National Centre for Contemporary Art, Moscow

Jury for the visual artists´ working grant of the Governing Mayor of Berlin – Office for Cultural Affairs, Berlin

2006
Selection committee for the tank.tv DVD selection, tank.tv, London

2004
German Expert of the Ministry of Foreign Affairs, Berlin, for the visual arts jury for annual and multi-annual projects within "Culture 2000", European Commission for Education and Culture, Brussels

Jury for the visual artists working grant of the Senate Department for Science, Research, and Culture, Berlin

Jury for film / video in the framework of the female artists´ program of the Senate Department for Science, Research, and Culture, Berlin

Nominations for the GASAG art award, Berlin

Jury for the grant of the land North Rhine-Westphalia for female media artists´, hartware medienkunst verein, Dortmund

2003
Nominations for the GASAG art award, Berlin

Nominations for the project „fair play“ of the play gallery for still and motion pictures, Berlin

2002
Visual art jury for the Villa Aurora-Grant 2003 in Pacific Palisades, USA, Villa Aurora e.V., Berlin

German Expert of the Ministry of Foreign Affairs, Berlin, for the visual arts jury for annual projects within "Culture 2000", European Commission for Education and Culture, Brussels

Jury for film / video in the framework of the female artists´ program of the Senate Department for Science, Research, and Culture, Berlin

2001
Jury for the video art award 2001, Film Office, Bremen

Visual arts jury for the Villa Aurora-Grant 2002 in Pacific Palisades, USA, Villa Aurora e.V., Berlin

2000
transmediale 2000, Podewil, Berlin (selection for the competition in the domain of video screening) (Catalogue)

Jury for the straw competition of the research institute of molecular pharmacology, Campus-Berlin-Buch, Berlin

Jury of the Mart-Stam subsidy award 2000 at the Art Academy of Berlin-Weissensee

Jury for the production and presentation of a catalogue raisoné in painting and drawing 2000, in the framework of the female artists´ program of the Senate Department for Science, Research, and Culture, Berlin

1999
Jury for the straw competition of the Town Hall’s Bridge in Berlin-Mitte, represented by the Senate Department for Constructing, Housing and Traffic, art branch, Berlin

1998
Jury for the visual artists working grant of the Senate Department for Science, Research, and Culture, Berlin

1997
Jury for the visual artists international residencies grant of the Senate Department for Science, Research, and Culture, Berlin

1994
Jury for the visual artists international residencies grant of the Senate Department for Science, Research, and Culture, Berlin